• TurkishEnglishGermany

ÜRÜNLERİMİZ

SELDONY 20 WP

SELDONY 20 WP KULLANILDIĞI BİTKİ VE ORGANİZMALAR
Bitki Adı Zararlı Dozu PHI
Armut Armut pisillidi (Cacopsylla pyri) 100 g/100 L.su 7
Bağ Kırmızı örümcek (Tetranychus urticae) 50 g/100 L.su 7
Çilek Kırmızı örümcek (Tetranychus cinnabarinus) 60 g/100 L.su 7
Elma Akdiken akarı (Tetranychus viennensis) 30 g/100 L.su 7
Elma Avrupa kırmızı örümceği (Panonychus ulmi) 37.5 g/100 L.su 7
Fasulye Kırmızı örümcek (Tetranychus cinnabarinus) 75 g/100 L.su 7
Pamuk Kırmızı örümcek (Tetranychus cinnabarinus) 60 g/da 7
Hıyar Kırmızı örümcek (Tetranychus urticae) 40 g/100 L.su (Örtü altı) 7
SELDONY 20 WP (Tebufenpyrad %20) temas ve mide yoluyla etkili, aynı zamanda translaminar özelliğe sahip bir akarisittir. Kırmızı örümceklerin larva, nimf ve erginlerini kontrol eder.
TEBUFENPYRAD:

Değme ve mide etkili sistemik olmayan akarisit.

Yapraklarda translaminar etkisi ile yapraklar üzerine  akar yumurta gelişimini engeller.

Kompleks bir e bağlı olan mitokondriyal elektron taşıma zincirini inhibe eder.

BİTKİ KORUMA ÜRÜNÜNÜN UYGULAMAYA HAZIRLANMASI: Tavsiye dozu üzerinden hesaplanan bitki koruma ürünü önce ayrı bir kapta bir miktar su ile karıştırılır. İlaçlama makinesinin deposu yarıya kadar su ile doldurulur. Makinenin karıştırıcısı çalışır durumdayken hazırlanan karışım depoya ilave edilir. Karıştırmaya devam edilerek depo suyla tamamlanır. Uygulama tamamlanıncaya kadar karıştırma işlemine devam edilir. Hazırlanan karışımı aynı gün içinde kullanınız.

KALİBRASYON: Uygulama öncesinde ilaçlama makinesinin kalibrasyonu yapılmalıdır. Uygulamalarda iyi bir kaplama sağlayacak şekilde belirli alana verilecek karışım miktarı iyi ayarlanmalıdır. Uygulamalar günün serin saatlerinde, rüzgarsız veya az rüzgarlı hava koşullarında yapılmalıdır

İLAÇLAMA MAKİNESİNİN TEMİZLİĞİ: Uygulamanın tamamlanmasından hemen sonra ilaçlama makinesinin deposunu güvenli bir şekilde boşaltınız. Depoya temiz su doldurduktan sonra karıştırıcıyı ve püskürtme sistemini çalıştırarak tüm parçaların yıkanmasını sağlayınız. Yıkama işlemini su kaynaklarının yakınında yapmayınız. Yıkama suyunu ve atıkları su kaynaklarına boşaltmayınız.

BİTKİ KORUMA ÜRÜNÜNÜN KULLANMA ŞEKLİ: Uygulamalara erken başlanmalı ve mevsim içerisinde ikiden fazla uygulama yapılmamalıdır. Böylece hem bitki koruma ürününün uzun süre kalıcı etkisinden yararlanılmış olur, hem de direnç oluşumu engellenmiş olur.

Elma- Avrupa kırmızıörümceği: Mayıs ayı başından itibaren 100 yaprakta periyodik olarak yapılacak sayımlarda yaprak başına ortalama 8-10 adet canlı birey görüldüğünde uygulama yapılmalıdır.

Elma- Akdiken akarı; mayıs ayından itibaren, 100 yaprakta periyodik olarak yapılacak sayımlarda, akdiken akarı sayısının yaprak başına ortalama 8-10 adet bireyi geçmesi durumunda ilaçlama yapmak gerekir.

Armut- Armut Psillidi: Kışlayan döl erginlerinin bıraktığı yumurtaların hemen hemen tamamının açılıp, ikinci ve üçüncü dönem nimfler görülmeye başladığı ve sürgünlerin %15 den fazlasında buluşma görüldüğünde ilaçlama yapılır. Her sürgünde bir birey görüldüğü zaman o sürgün bulaşık kabul edilir.

Fasulye, Hıyar ( Kırmızıörümcek): Yapılan kontrollerde yaprak başına ortalama 3-5 adet canlı kırmızıörümcek yoğunluğuna ulaşıldığında uygulamalara başlanır.

Bağ kırmızıörümcek; Yapılan sayımlarda ortalama 5–8 adet canlı birey/yaprak olduğunda uygulama yapılır.

*Tüketim amaçlı bağ yaprağı hasadı yapılacak bağ alanlarında kullanılamaz.

Çilek – İki noktalı kırmızıörümcek: Erken dönem uygulaması; Kırmızıörümceklerin her yıl sorun olduğu çilek alanlarında çiçek ve yeşil meyve döneminde (ilk olgun meyveler görülmeden önce) kırmızıörümcekler görüldüğünde bir uygulama yapılmalıdır. Erken dönem uygulaması meyvelerde kalıntı bırakmaması için daha güvenlidir.
Mevsim içi uygulaması; Erken dönem uygulamasının yapılmadığı durumlarda, açıkta yetiştirilen çilekler mevsim başında (Mart sonu- Nisan başı) 3-5 gün aralıklarla kontrol edilir. Kırmızıörümcekler çilekte mevsim başında çevredeki bitkilerde görülür. Öncelikle bu bitkilerin kontrol edilmesi ve BKÜ uygulaması yapılması yeterlidir. Popülasyonun yaygınlık göstermesi durumunda tarlayı temsil edecek şekilde bitkinin orta ve alt bölümlerinde en az 50 yaprakcık incelenir. Yaprakcık başına 15 ve üzerinde kırmızıörümcek tespit edilmesi halinde BKÜ uygulamaya karar verilir. Meyve toplanmasından hemen sonra uygulama yapılır. Son uygulama ile hasat arasındaki süreye dikkat edilerek hasat yapılmalıdır.

Pamuk – Kırmızıörümcek; Mücadele zamanının belirlenmesi için bitkiler 4-6 yapraklıyken kontroller yapılır. Zararlı yalnız tarla kenarında yada içinde lokal olarak bulunuyorsa sadece bu kısımlara uygulama yapılmalıdır. Yaprak başına ortalama Akdeniz Bölgesi’nde 5 adet, Ege ve Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde 10 adet canlı kırmızıörümcek görüldüğünde uygulama yapılmalıdır.

Hıyar İki noktalı kırmızıörümcek: Hıyarda yaprak başına ortalama 3-5 adet, canlı kırmızıörümcek görüldüğünde uygulama yapılmalıdır.

SELDONY 20 WP kuvvetli alkali özellik gösteren ilaçlarla karışmaz . SELDONY 20 WP diğer ilaçlarla karıştırılmak isteniyorsa bir ön karışım testi yapılmalıdır.